برچسب روی لاستیک به چه معناست ؟

برچسب روی لاستیک به چه معناست ؟

برچسب روی تایر به چه معناست

لوگوی برچسب تایر EU ، به عنوان یکی از موارد طرح عملیاتی بهره وری انرژی ، اولین بار در نوامبر 2012 معرفی شد. به موجب همین طرح عملیاتی ، لاستیک های وسیله نقیله ای موتوری که در اتحادیه اروپا تردد می کنند می بایست از نظر مصرف سوخت ، چسبندگی در سطوح مرطوب و طبقه بندی صدا بررسی و شاخص بندی شوند. ما در این قسمت از سایت یوزپلنگ اطلاعات برچسب جدید تایر را توضیح می دهیم

برچسب روی لاستیک به چه معناست

1- مقاومت غلطشی

مقاومت غلطشی تایر رابطه مستقیمی با مصرف سوخت دارد. هر چه مقاومت غلطشی تایر کمتر باشد ، به همان نسبت مصرف سوخت هم کمتر خواهد بود. در این دسته بندی بالاترین درجه را با حرف A نمایش میدهند که با رنگ سبز مشخص شده است. بدترین درجه هم حرف G می باشد که با رنگ قرمز علامت گذاری شده است. در این ارزیابی از حرف D استفاده نمی شود و با هر حرف مصرف سوخت در هر 100 کیلومتر 0.1 لیتر بالا می رود.

2- چسبندگی در جاده های خیس

در حالت چسبندگی خیس ، طول خط ترمز تایر بر روی جاده های خیس اندازه گرفته می شود. در این درجه بندی هم همانند مقاومت غلطشی ، دسته بندی با A به رنگ سبز شروع می شود و به حرف G با رنگ قرمز می رسد. البته در این نمودار حروف D و G نمایش داده نمی شود. آزمایش های این درجه بندی در سرعت 80 کیلومتر بر ساعت انجام شده است هر چه از A به حرف F برویم ، طول خط ترمز بیشتر می شود.

3-صدای خروجی

در این درجه بندی ، مشخص می شودکه چه مقدار بلندی صدای در زمان حرکت خودرو از تایر به وجود می آید. شاخص این درجه بندی ، مقدار دسی بل صدای تولیدی است.مقدار ارزیابی شده به سه دسته تقسیم می شود که به خط های سمت راست تصویر گوش نشان داده می شود. هر چه خط ها سیاه تر باشند ، تایر صدای بلند تری تولید خواهد کرد. صداهای بلندتر از 80 دسی بل ، می تواند باعث بروز مشکلات شنوایی در انسان شود.